skip navigation

Watford Winter Classic

Bracket and Live Scoring

Bracket and Live Scoring

2024-2025 Watford Winter Classic Tournaments

Division Date Cost
PeeWee B and PeeWee A (Canadian U13B and A/AA) November 15-17, 2024 $800.00 US/$800.00 CAD
Squirt B and Squirt B1 (Canadian U11B and A) December 13-15, 2024 $800.00 US/$800.00 CAD
Bantam B and Bantam B1 (Canadian U15B and A) January 10-12, 2025 $800.00 US/$800.00 CAD
Jr. Gold and 19U Girls (Canadian U18) January 31-February 2, 2025 $1,000.00 US/$1,000.00 CAD
10UB Girls and12UB Girls (Canadian U11B and U13B) February 14-16, 2025 $800.00 US/$800.00 CAD

NEW ADDITION!!! WE'VE ADDED A JR. GOLD/19U GIRLS WEEKEND TO OUR 2024/2025 TOURNAMENT SLATE!!!!!

Payments

Payments are to be made no later than 1 month prior to the schedule tournament date and are non-refundable.

Registrations will close 1 week prior to the tournament start date. Any last-minute entries will need to be paid in full upon registration.

 

                             General Tournament Information

-Tournaments are Sanctioned 

-Squirts and 10U will be played with 12-minute stop time periods.

-Peewees, 12U and Bantams will be played with 15-minute stop time periods.

-Jr. Gold/19U will be played with 17-minute stop time periods.

-There will be run time in the 3rd period for all levels if there is a 6-goal differential.

-Zam every 2 periods. Squirts/10U will only be resurfaced prior to each game.

-All tournaments are based on a 4-game guarantee with a possibility of up to 6 games depending on number participants. 

-Trophies for 1st-3rd along with individual medals and participation medals. 

 

 

For Questions Contact

Jamie Junker

Phone: 651-328-9241

Teams Coming for 2024/2025

PeeWee B Teams

1. Watford City Oilers
2. Langdon Blades
3. Dickinson Outlaws Orange
4. Dickinson Outlaws White
5. Minot Wolves Black
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.

PeeWee A Teams

1. Watford City Oilers
2. Regina Colts A
3. Dickinson Outlaws
4. Mandan Mayhem
5.
6.
7.
8.

Squirt B Teams

1. Radville Nats
2. Dickinson Outlaws Orange
3. Dickinson Outlaws White
4. Regina
5.Mandan Mayhem Black
6. Langdon Blades
7.
8.
9.
10.
11.
12.

Squirt B1 Teams

1. Watford City Oilers Black
2. Dickinson Outlaws Black
3. Sasktatoon
4.
5.
6.
7.
8.

Bantam B Teams

1. Regina Blues
2. Dickinson Outlaws
3. Minot Wolves
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.

Bantam B1 Teams

1. Watford City Oilers
2. Carnduff Red Devils
3. Missoula Bruins
4. Regina
5.
6.
7.
8.

19U Girls

1. Watford City Oilers
2. Missoula Bruins
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Jr. Gold

1. Watford City Oilers
2. Yorkton Terriers
3. Missoula Bruins
4. Minot Wolves
5. Mossbank Blades
6.
7.
8.

10U Girls

1. Watford City Oilers
2. Estevan Bearcats 1
3. Estevan Bearcats 2
4. Lumsden Lynx
5. Dickinson Lady Outlaws
6. Mandan Mayhem
7. Devils Lake Flames
8.
9.
10.
11.
12.

12U Girls

1. Watford City Oilers
2. Estevan Steel Reef Bearcats 2
3. Dickinson Lady Outlaws
4.
5.
6.
7.
8.

Completed 2023/2024 Winter Classic Tournaments

Peewee B Teams - Full

1. Watford City Oilers
2. Bismarck Red Capitals
3. Williston White Flyers
4. Rapid City Rushmore Thunder
5. Richland Rangers
6. Weyburn Legion Wings
7. Estevan Panthers - 2nd Place
8. Regina Colts
9. Estevan Wolves - 3rd Place
10. Regina Mustangs
11. Regina Bisons
12. Radville Nats - Champions

Squirt B Teams - Full

1. Watford City Red Oilers
2. Watford City White Oilers
3. Rugby Ice Hawks - 2nd Place
4. Williston Orange Flyers
5. Richland Rangers
6. Hazen-Beulah Green North Stars
7. Cando Odnacs
8. Southeast Bucks - Champions
9. Mandan White Mayhem
10. Langdon Blades - 3rd Place
11. Regina Colts
12. Regina Bengals

Bantam B Teams - Full

1. Bismarck Red Capitals
2. Williston Flyers
3. Aberdeen Cougars
4. Estevan Bears - Champions
5. Langdon Blades
6. Estevan Knights - 3rd Place
7. Weyburn JHC Wings
8. Estevan Wildcats - 2nd Place
9. Carnduff Red Devils
10. Billings Bulls

10UB Girls Teams - Full

1. Watford City Oilers
2. Bismarck Red Capitals
3. Bismarck White Capitals
4. Dickinson Outlaws
5. Hazen-Beulah North Stars - Champions
6. Mandan Black Mayhem - 2nd Place
7. Mandan White Mayhem
8. Richland Rangers - 3rd Place
9. Estevan Bearcats 1
10. Estevan Bearcats 2

Peewee B1/A Teams - Full

1. Watford City A Oilers - 2nd Place
2. Bismarck Red B1 Capitals
3. Bismarck A Capitals
4. Aberdeen A Cougars
5. Estevan AA PRIMEC Control Bruins - Champions
6. Williston A Flyers - 3rd Place

Squirt B1 Teams - Full

1. Watford City Black Oilers - 3rd Place
2. Valley City Vipers
3. Williston White Flyers - 2nd Place
4. Regina Mustangs - Champions
5. Bismarck Red Capitals
6. Bismarck White Capitals

Bantam B1 Teams - Full

1. Watford City Oilers
2. Regina Shamrocks
3. Hazen-Beulah North Stars
4. Missoula Bruins - 2nd Place
5. Regina Tigers - Champions
6. Regina Mustangs
7. Regina Falcons - 3rd Place
8. Brandon Wheat Kings
9. Virden Jr. Oil Capitals
10. Radville Nats

12UB Girls Teams - Full

1. Watford City Oilers - 2nd Place
2. Dickinson Outlaws - Champions
3. Weyburn Gold Wings
4. Bismarck Capitals
5. Mandan Mayhem - 3rd Place
6. Estevan Steel Reef Bearcats 2
7. Team Wyoming
8. Estevan Steel Reef Bearcats 1